Poker oyunları, şansa, kişinin duygularını gizlemedeki kabiliyetine ve taktiksel yeteneğine bağlı kâğıt oyunlarıdır. Birçok oyun çeşidi bulunan pokerde en iyi bilinen oyun türü Texas Hold’em Poker’dir. Bütün poker oyunlarında amaç en iyi beşli kâğıt serisini yapabilmektir.

Poker oyuncuları temelde üç şeyin varlığına fazlasıyla ihtiyaç duymaktadır. Şans poker oyuncusunun ihtiyacı olan temel şeydir. Şansınız yaver gitmediyse ne kadar uğraşırsanız uğraşın doğru kart dizesine sahip olamayabilirsiniz. Şansınız yaver gidip doğru kart dizisi size denk geldi ise bu sefer duygularınızın kontrolünü elinize almalısınız. Oyuncu elindeki kartların seyri ile alakalı hiç kimseye açık vermemelidir. Kazansa da kaybetse de yüz ifadesinde değişiklik olmaması oyuncunun yararınadır. Bu yüzden duygularından açık vermeyen, hislerini belli etmeyen kişilere Poker Face (Poker Yüzlü) denilmektedir. Texas Hold’em poker yani yaygın adı ile No Limit Hold’em kolay öğrenilebilmesi ve yüksek kazanç, risk ve heyecanı içerisinde barındırması ile Dünyadaki en yaygın poker oyunu türü olmuştur.

Günümüzde casinolarda poker oldukça fazla oynanmaktadır. Oyuncunun temel amacı dağıtılan eldeki iki kapılı kart ile herkese açık ve kullanabildiği beş kartı karıştırarak en iyi kâğıt kombinasyonunu ortaya çıkartabilmesidir. Oyunun sonunda bütün oyuncuların ellerindeki kâğıtlar eşit ise yerdeki pot oyunculara eşit olarak paylaştırılır. Poker temelde şansın önemli olduğu bir oyun gibi görünsene oyuncu poker oynamanın inceliklerini keşfettiğinde oyunu kendi lehine çevirebilir. Poker bir şans oyunundan ziyade oyuncunun zekâsına daha çok ihtiyaç duyan bir oyundur.

Pokerde kağıt üstünlükleri vardır, Bu üstünlükler şunlardır; straigt flush, 4 of a kind, full house, flush, straight, 3 of a kind, 2 pair, pair, yüksek kart. Oyuncu pokerde daha çok chip kazanabilmek için sağlam ellere girmelidir. Risk almaktan mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Riskten kaçınmak poker oyununda oyundan alınan zevkin azalmasına sebep olacaktır. Poker oyuncusunun hangi ellere girip hangilerine girmeyeceğini iyi bilmesi gerekir. Pokerde her elin azda olsa kazanma ihtimali vardır. Bu ihtimallerin farkı bazı eller yüksek ihtimalle kazanabilecekken, bazı ellerin kazanma ihtimali oldukça az olmasıdır.

Diğer İçeriklerimiz!